Topografické pojmy
Mapa
- Půdorysové zobrazení určitého území podle měřítka. Pro lepší orientaci jsou na mapě použity smluvené mapové značky. Mapa podává zjednodušené informace, abychom byli schopni si představit, kde přibližně jsme (určit svoji polohu). Pro práci s mapou potřebujeme znát následující základní pojmy.
Měřítko
- poměr zmenšení mapy oproti skutečnosti. Zápis: 1:50 000 (čti jedna ku padesáti tisícům) znamená, jeden centimetr na mapě je roven 50 000 centimetrů ve skutečnosti. Vydělením 100 získáme údaj v metrech (stačí zakrýt poslední dvě nuly).
Orientační bod
– Výrazný bod v krajině, podle kterého můžeme přibližně určit vlastní polohu. Pokud je vidět na velkou vzdálenost je výhodné jej mít zanesený v mapě.
Příklad orientačních bodů: Vrchol kopce, okraj vesnice, vysílač, zřícenina., tovární komín.
Kilometrová síť
– Na mapě je zobrazena čtvercová sít o hraně přesně 1 kilometr. Slouží k přibližnému určování vzdálenosti a k lepší orientaci v mapě.
Mapové značky
Terénní tvary - zakreslení všech přírodních útvarů (Kopce, svahy, údolí, hřebeny hor). K jejich zobrazení se používají vrstevnice, čáry které spojují body o stejné nadmořské výšce. Čím hustěji jsou zakresleny, tím příkřejší je svah. Převýšení (výšková vzdálenost) mezi jednotlivými vrstevnicemi se nazývá vrstva (nebo základní interval). Na mapách s měřítkem 1:50 000 je vrstva rovna 10-ti metrům, u měřítek 1:100 000 je to 20 metrů a u map 1:25 000 je vrstevnicový interval 5 metrů.
Terénní předměty - všechny plošné objekty (lesy, louky, vodní plochy) a objekty vytvořené člověkem (budovy, cesty). K jejich zobrazení se používají předem smluvené mapové značky, které můžeme rozdělit na obrysové, bodové a čárové. Všechny značky mohou být opatřeny popisem.
Obrysové - zobrazují lesy, louky, rybníky a jinak ohraničené prostory.
Bodové - Zobrazují body nepatrných rozměrů (pramen, výškový bod, osamělé budovy a stromy)
Čárové - Zobrazují komunikace, cesty, silnice, železnice ale také el. vedení.
Zobrazování bodů podle souřadnic
Každý bod lze zobrazit na mapě pomocí souřadnic X a Y. tyto souřadnice jsou vždy uvedeny po straně mapy a jsou totožné s kilometrovou sítí na mapě.
Osa X se nazývá zeměpisná šířka, má hodnotu od 0 do 90 stupňů. V našich zeměpisných podmínkách bude vždy označovaná, jako severní šířka
Osa Y se nazývá zeměpisná délka, má hodnotu od 0 do 180 stupňů. V našich zeměpisných podmínkách bude vždy označovaná jako východní délka
Pro přesnou pozici se každý stupeň ještě rozděluje na 60 minut ( 60´ ) a každá minuta má 60 ( 60´´ ) vteřin. (pozor. Neplést sekundy a vteřiny, sekunda je časový údaj kdežto vteřina úhlový)
Zásady kreslení mapy: (aneb jak jsou mapy kresleny)
1) Dodržovat měřítko
2) Použít smluvené mapové značky nebo své, pokud je přiložena vysvětlivka
3) Vyznačit na mapě sever (Většinou nahoře)