Topografické prostředky
Kompas
Slouží jen k určování severu případně ještě ostatních světových stran. Nelze s ním tedy přesně určovat jednotlivé směry, na druhou stranu je velice jednoduchý a proto slouží jen jako nouzové řešení.
Busola
Je zdokonalený kompas, přibyla stupnice pro přesnější zaměřování směru v terénu, tzv. úhlu pochodu - azimutu Běžné jsou jednoduché sportovní busoly, jejich použití je rychlé ale nedosahují takové přesnosti. Proto se používají pro orientační běhy, kde není potřeba tak velké přesnosti. Některé busoly jsou opatřeny hledím pro velice přesné zaměřování, jedná se o zaměřovací busolu. Její použití je náročnější jak časově tak na znalosti ale dosahuje podstatně přesných výsledků.
Hlavní části busoly, kompasu:
Střelka - Vyrobena z magneticky tvrdé oceli, neustále ukazuje k severu (magnetickému jihu). Může být zmatena blízkostí kovových součástí výstroje nebo kovových konstrukcí. Magnetické pole jiných předmětů (trafo stanice, elektromagnety) ji může znehodnotit (přemagnetovat). Sever je na střelce vždy zvýrazněn, ale přesto dávejte pozor abyste nepřehodily sever jih.
Kruhová stupnice - Nejčastěji rozdělena na 360 dílků (stupňů). 0 stupňů označuje sever, 90 východ, 180 jih, 270 západ a 360 je totéž jako 0. Tímto značením lze přesně vyjádřit směr z určitého místa - AZIMUT (úhel odklonu od severu).
Pomocná hrana - Většina busol (všechny sportovní a lepší zaměřovací) je opatřena rovnou hranou opatřenou stupnicí, tato hrana slouží pro měření na mapě (vzdáleností a azimutu).